BLOG    →     Jak dbać o lakier samochodowy? Sposoby na zadbaną karoserię

Jak dbać o lakier samochodowy? Sposoby na zadbaną karoserię

Szukasz sposobu na zadbaną karoserię swojego auta? Pamiętaj, że warto o nią dbać z wielu powodów. Tym najbardziej oczywistym są względy estetyczne. Elegancki lakier, który przykuwa wzrok połyskiem oraz głębią koloru sprawia, że samochód prezentuje się luksusowo oraz schludnie. Jednak to nie koniec korzyści, które wynikają z odpowiedniej pielęgnacji karoserii. Dzięki niej pojazd staje się odporny na korozję i utrzymuje wysoką wartość, gdy chcemy go sprzedać. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o lakier samochodowy, by wyglądał doskonale niezależnie od upływu czasu.

Dokładne mycie karoserii samochodowej

Regularna oraz odpowiednia pielęgnacja karoserii samochodu to klucz do sukcesu, jeśli chcemy cieszyć się pięknym lakierem przez wiele lat. Podstawową czynnością, którą należy wykonywać w dokładny i przemyślany sposób jest mycie auta przy użyciu dedykowanych do tego kosmetyków. W ten sposób pozbędziemy się nieestetycznych zabrudzeń, które w efekcie mogą wnikać w lakier i prowadzić do powstawania większych uszkodzeń.

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z myjni bezdotykowej, gdzie możliwe jest użycie myjki ciśnieniowej – praktycznej i bezpiecznej dla lakieru. Aby nie uszkodzić lakieru, należy przygotować dwa wiaderka – w jednym dodamy szampon samochodowy, a w drugim będziemy wypłukiwać zanieczyszczenia zbierane przez gąbkę. Auto należy myć w konkretnym kierunku – od góry do dołu. Jeśli szukamy sposobu na pozbycie się większych zanieczyszczeń, warto postawić na glinkę samochodową.

Odpowiednia pielęgnacja lakieru – woskowanie i polerowanie

Niezwykle ważnym krokiem jest woskowanie oraz polerowanie karoserii samochodowej. To zabiegi, które nie tylko wpływają na estetykę auta. Oczywiście dzięki nim uzyskujemy efektowny blask oraz z większą łatwością myjemy samochód. Jednak to nie koniec korzyści. Dzięki woskowaniu tworzymy na powłoce lakierniczej warstwę ochronną. To zabezpieczenie, które skutecznie chroni ją przed działaniem promieniowania UV, a także osiadaniem na dłużej szkodliwych cząsteczek wody czy brudu. Innymi słowy woskowanie daje ochronę przed wszystkimi czynnikami, które uszkadzają lakier samochodowy.

Pamiętaj, aby do woskowania i polerowania auta wybierać wyłącznie sprawdzone preparaty. Kosmetyki odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb umożliwiają uzyskanie zadowalającego efektu, gładkiej powłoki, która utrzyma się na karoserii samochodu przez kilka tygodni. Samo polerowanie warto zostawić specjalistom w tej dziedzinie. Jeśli nie posiadajmy umiejętności i wiedzy, jak należy polerować auto, niestety możemy wyrządzić więcej szkód, niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Co wpływa na zły stan karoserii?

Na stan karoserii naszego samochodu ma wpływ bardzo wiele czynników. Niektóre wynikają z naszego zaniedbania, inne są niezależnie od nas. Głównym powodem, który negatywnie działa na lakier auta, są zmienne, trudne warunki atmosferyczne. Wysokie temperatury sprawiają, że lakier rozszerza się, natomiast pod wpływem tych niskich dochodzi do jego kurczenia. W ten sposób odkształca się on, a sama struktura zostaje znacząco osłabiona. Jeśli zaniechamy pielęgnacji, zaczną pojawiać się mikropęknięcia, a w późniejszym czasie spore uszkodzenia widoczne gołym okiem.

Ponadto samo działanie promieniowania UV ma niewyobrażalnie wielki wpływ na karoserię. Sprawia ono, że kolor zaczyna tracić intensywność i blask, a ulega zmatowieniu. Kolejnym wrogiem aut jest sól drogowa stosowana zimą, smoła, oleje i inne osady drogowe oraz kamyki, a nawet resztki owadów. Nie zaniedbujmy regularnej pielęgnacji i reagujmy tak szybko, jak to możliwe, widząc, że auto wymaga czyszczenia i innych zabiegów.